Ana Sayfa

Sorularla Risale

Kategori İçerikleri

[1] Haram nazar mı, harama nazar mı, nazar-ı haram mı nisyan verir?
[2] İbadetimde huşuyu tam olarak sağlayamıyorum, dolayısıyla ibadetten gereği gibi bir tat alamıyorum. Öncelikle ibadetlerden zevk ummam doğru mudur ve huşuyu kazanmak adına neler yapabilirim? Risalelerden bu konular geçiyor mu?
[3] Kastamonu Lahikası'nda, haram nazar konusu işlenirken, sık sık gusül abdesti almak zorunda kalır, deniyor. Bu ise hafızayı zayıflatıyormuş. Gusül abdesti niye hafızayı zayıflatsın ki? Ayrıca hafızası zayıflayan varsa, nasıl tedavi olacaktır acaba?
[4] Bazen Allah'a yakın olduğumu kalben hissedebiliyorum, ama bazen de sanki uzakmışım gibi geliyor. Allah'ın beni gördüğünü düşünüyorum; ama bunu kalbimde tam hissedemediğim zamanlar oluyor. Risaleler ışığında yardımcı olur musunuz?
[5] Risalelerde, harama bakmak nisyan verir, deniyor. Bu söze diyecek bir şey yok. Fakat ehli sefahet ve gayri müslimlerden çok zeki ve hafıza bakımından mükkemmel kişiler var. Fakat bunlar daima haram işlemekte ve harama bakmaktadırlar. Ne dersiniz?..
[6] İbadetlerden haz almak için ne yapmamız lazım? Bu konuda Risalelerde bir şey var mıdır?
[7] Üstad; "Mümkün oldukça namahreme nazar etme." ifadesini kullanılıyor. Neden her zaman demiyor da "mümkün oldukça" kaydını koyuyor?
[8] "Darıviran Köyü'nün eski zamanın çalışkan talebelerini andıran fedakâr talebeler,.." Bu talebelerin fedakârlığı hakkında bir bilgi var mı?
[9] "Heyecana gelip vücudunda sû-i istimalât ile israfa girer." Buradaki israftan kasıt "istimna" mıdır; "mastürbasyon"un hükmü nedir?