Ana Sayfa

Sorularla Risale

Sorularla Sözler - 39. Bölüm: Onuncu Söz

Görüntülü soru ve cevaplarımızın bu bölümünde Sözler kitabının Onuncu Söz isimli risalesinden sorular cevaplanmaya devam edilmektedir. Bu bölümde cevaplanan sorular:
1. Üçüncü hakikatin sonunda cehennem için daimi, cennete ise ebedî kelimesi kullanılmıştır. Acaba farklı bir mana mı nazara veriliyor?
2. Üçüncü suret ve onun hakikatinde “hikmet ve adaletten” haşrin ispatı yapılmaktadır. Aynı zamanda bu iki kelimenin değişik boyutları da nazara verilmektedir. Dolayısıyla, “hikmet ve adalet” denilince nelerin anlaşılaması gerektiğini maddeler halinde öğrenebilir miyiz? Çünkü, bu iki hakikat külliyatın çok yerlerinde anahtar kelime olarak kullanılmaktadır.
3. Dördüncü surette, hadsiz sehavet ve hesapsız hazineler ve antika sanatların; Cenâb-ı Hakkın kemalatını, cemal-i manevîsini ve hüsn-ü mahfisinin letaifini gösterdiği ifade ediliyor. Bu cümleyi misallerle biraz daha açmanız mümkün mü?
4. Cenâb-ı Hakkın kendi cemalini iki vecihle görmek istemesinden, yani biri muhtelif ayinelerde bizzât müşahede etmesinden, diğeri müştak seyirci ve mütehayyir istihsan edicilerin müşahedesiyle müşahede etmesinden maksat ne olabilir?


Üçüncü hakikatin sonunda cehennem için daimi, cennete ise ebedî kelimesi kullanılmıştır. Acaba farklı bir mana mı nazara veriliyor?


 

 


İndirmek için tıklayın...
Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Üçüncü suret ve onun hakikatinde “hikmet ve adaletten” haşrin ispatı yapılmaktadır. Aynı zamanda bu iki kelimenin değişik boyutları da nazara verilmektedir. Dolayısıyla, “hikmet ve adalet” denilince nelerin anlaşılaması gerektiğini maddeler halinde öğrenebilir miyiz? Çünkü, bu iki hakikat külliyatın çok yerlerinde anahtar kelime olarak kullanılmaktadır.


 

 


İndirmek için tıklayın...
Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Dördüncü surette, hadsiz sehavet ve hesapsız hazineler ve antika sanatların; Cenâb-ı Hakkın kemalatını, cemal-i manevîsini ve hüsn-ü mahfisinin letaifini gösterdiği ifade ediliyor. Bu cümleyi misallerle biraz daha açmanız mümkün mü?


 

 


İndirmek için tıklayın...
Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Cenâb-ı Hakkın kendi cemalini iki vecihle görmek istemesinden, yani biri muhtelif ayinelerde bizzât müşahede etmesinden, diğeri müştak seyirci ve mütehayyir istihsan edicilerin müşahedesiyle müşahede etmesinden maksat ne olabilir?


 

 


İndirmek için tıklayın...
Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Sohbetin Tamamı


 

 


İndirmek için tıklayın...

OKUNMA: 5306

Sorularla Risale