Ana Sayfa

Sorularla Risale

MEDRESETÜ’Z-ZEHRA

Medresetüz-Zehra terkibinde yer alan Zehra kelimesi ezher kelimesinin müennesidir. Mısır’daki Ezher Üniversitesi, bin yıllık geçmişiyle Doğu’ya ve Batı’ya modellik etmiş köklü bir üniversitedir.

Bediüzzaman Said Nursi, hem Osmanlı’nın son dönemindeki, hem de Cumhuriyet dönemindeki idarecilere Doğu’da eğitime el atmalarını hatırlatır. “Medresetüz-Zehra” adını verdiği bir İslâm Üniversitesi teklifinde bulunur. Van-Diyarbakır-Bitlis üçgeninde kurulacak bu üniversitede hem din ilimleri, hem de fen ilimleri beraber okutulacaktır. Üniversitenin öğrencileri, hem ülkemizden hem İslâm âleminin diğer bölgelerinden olacak, böylece farklı milletler birbiriyle tanışacak, kaynaşacaktır.

İdareciler, bu teklife sıcak bakmakla beraber, nedense Medresetüz-Zehra fiilen tahakkuk etmez. Bediüzzaman, yazmış olduğu Risale-i Nur isimli tefsiriyle yaygın bir üniversite modelini gerçekleştirir. Daha kendisi hayatta iken, ülkenin çeşitli yerlerinde Risale-i Nur Medreseleri açılır. Yüksek öğrenim gören kişilerin bu ilim ve irfan yuvalarında dinî hayatlarına da yön vermeleriyle Bediüzzamanın ideali bir bakıma gerçekleşmiş olur. Bediüzzaman bu noktaya işaret etmekle birlikte “Medresetüz-Zehra” idealinin ilerde tahakkuk edeceğini de müjdeler.

OKUNMA: 6298

Sorularla Risale