Ana Sayfa

Sorularla Risale

MUGAYYEBAT-I HAMSE

Lokman Suresi’nin son ayetinde, şu beş şeyin ilmi Allah’a tahsis edilir:
Kıyametin kopması, yağmurun inişi, rahimlerde olan ceninin durumu, kişinin yarın ne kazanacağı, kişinin nerede öleceği. (Lokman, 34)

İşte bu beş şeye mugayyebat-ı hamse adı verilir. Bunlardan “yağmurun gelmesi ve rahimlerde olan ceninin durumu” meselelerinin gaybe dahil olup olmadığı zaman zaman tartışma konusu olur.

Halbuki, Cenab-ı Hak yağmuru belli bir kanuna bağlamamıştır. Güneşin nerede, ne zaman doğup ne zaman batacağı bellidir. Fakat yağmurun nereye, ne zaman, ne kadar yağacağı Allah’ın ilmindedir. İnsanların gaybtan şehadete çıkmış olan alâmetlerden hareketle, yağmur hakkında tahminlerde bulunmaları gaybı bilmek değildir. Keza, ceninle ilgili olarak ayette “kız mı erkek mi olduğunu Allah bilir” denilmeyip “rahimlerde olanı bilir” denilmektedir. Kız veya erkek olmak, o ceninin milyarlarca özelliğinden sadece biridir. O ceninin kader programı, yani parmak izinden simasının şekline, zekâ seviyesinden hafıza gücüne kadar her türlü maddî ve manevî özellikleri bütünüyle Allah’ın ilmindedir.

OKUNMA: 23719

Sorularla Risale