Ana Sayfa

Sorularla Risale

Sorularla Sözler - 66. Bölüm: On Birinci Söz

Görüntülü soru ve cevaplarımızın bu bölümünde Sözler kitabının On Birinci Söz isimli risalesinden sorular cevaplanmaya devam ediliyor. Bu Bölümde Cevaplanan Sorular:

 
 

Soru 1: İki güruha ayrılan ahalinin, birinci güruhunun mümeyyiz vasfı olarak, “kendini tanımaları” nazara veriliyor. Bunun önemi ne olabilir? Zira bu özellik öne çıkarılıyor.


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Soru 2: Birinci güruhun sanatların inceliklerini ve derunundaki manaları düşünürken Yaver-i Ekremin sesini işitmesi mevzuunda; acaba Yaver-i Ekrem işitilmese ve bilinmese dahi, insanların bu incelikleri düşünmeleri ve muhakeme etmeleri yaratılışlarının bir gereği değil midir ve bunu yapmadıkları takdirde mesul olmazlar mı?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Soru 3: Her iki güruh için de akıl ve kalp ön plana çıkarılıyor. Önce aklın, daha sonra kalbin nazara verilmesinin hikmeti nedir?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Soru 4: Sarayın ve müştemilatının yaratılmasının ve bekasının iki önemli temel gayesi olarak; “Yaver-i Ekremin varlığı ile ahalinin onu dinleyip itaat etmesi” gösteriliyor. Halbuki bu âlemin Allah’a bakan veçhesi, en önemli maksat ve gayesi değil midir. Bu mevzuu nasıl değerlendirebiliriz?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Sohbetin Tamamı - Yüksek Kalite


 

 


  

Sohbetin Tamamı - Düşük Kalite


 

 


  

Dosyalar

İndirmek için sağ tıklayıp farklı kaydeti seçiniz.

Sohbetin Tamamı - MKV
Ses Dosyası - MP3
Sohbetin Tamamı - WMV
Soru 1 - WMV
Soru 2 - WMV
Soru 3 - WMV
Soru 4 - WMV

OKUNMA: 3216

Sorularla Risale