Ana Sayfa

Sorularla Risale

Sorularla Sözler - 68. Bölüm: On Birinci Söz

Görüntülü soru ve cevaplarımızın bu bölümünde Sözler kitabının On Birinci Söz isimli risalesinden sorular cevaplanmaya devam ediliyor. Bu Bölümde Cevaplanan Sorular:

 
 

Soru 1: “Subhanallah ve elhamdülillah” diyerek “takdis ve tahmid” vazifesini eda etmek, sanat-ı İlahiye hususunda hayrete düşen dellallık makamındaki zevata tahsis ediliyor. Bunu nasıl anlamalıyız? Bu makam, özel şahıslara ait bir makam mıdır? Zira birçok Müslüman bu makamın farkına varmadan ibadet ve tesbihatla meşgul oluyorlar.


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Soru 2: “Rahmet-i İlâhiyenin hazinelerinde iddihar edilen nimetleri, zahir ve batın duygularla tadıp anlamak” cümlesi ne anlama geliyor? Burada zahir ve batın duygulardan ve sofralarından maksat nedir? Ayrıca, bunların yaşanıp hissedildiği nispette şükür ve sena vazifesinin de hakkıyla ifa edilmiş olacağını söyleyebilir miyiz?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Soru 3: Esma-i İlâhiyenin definelerindeki cevherlerden maksat nedir? Hangi manevî cihazat ve mizanlar ile tartıp bilinebilir? Bu makamda olanların “tenzih ve medih vazifelerini” yapmaları o makamın icabı mıdır?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Soru 4: “Mistar-ı kader üzerinde kudret kalemiyle yazılan mektubat-ı Rabbaniyeye” bir iki örnek vererek, “tefekkür ve istihsan” vazifelerinin nasıl ifa edildiğini biraz açar mısınız?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...
  

Sohbetin Tamamı - Yüksek Kalite


 

   

Sohbetin Tamamı - Düşük Kalite


 

 


  

Dosyalar

İndirmek için sağ tıklayıp farklı kaydeti seçiniz.

Sohbetin Tamamı - MKV
Ses Dosyası - MP3
Sohbetin Tamamı - WMV
Sohbetin Tamamı - 3GP
Soru 1 - WMV
Soru 2 - WMV
Soru 3 - WMV
Soru 4 - WMV

OKUNMA: 3380

Sorularla Risale