Ana Sayfa

Sorularla Risale

Sorularla Sözler - 69. Bölüm: On Birinci Söz

Görüntülü soru ve cevaplarımızın bu bölümünde Sözler kitabının On Birinci Söz isimli risalesinden sorular cevaplanmaya devam ediliyor. Bu Bölümde Cevaplanan Sorular:


 

Soru 1: “Eşyanın yaratılışında ve masnuatın sanatındaki latif incelik ve nazenin güzelliklerden” ne anlamalıyız? Bunları temaşa etmek hususi bir ikram-ı ilahi midir? Bu makamda olanların Allah’a muhabbet ve iştiyak vazifesi nasıl oluyor? Bu makam; ibadet ve tefekkürde nihai bir makam mıdır?

 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...


 

Soru 2: “Gaibane muamele-i ubudiyetle tefekkür vazifesini ifa ederek, Sâni-i Hakîmin muamelesine ve ef’aline bakmak derecesine çıkmak” cümlesini nasıl anlamalıyız? Bunun hazırane bir muamele suretine intikali nasıl oluyor?

 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...


 

Soru 3: Cenâb-ı Hakkın sanatının mucizeleriyle kendisini zîşuura tanıttırmasına karşı; Hayret içinde bir marifet ile mukabele etmek, Rahman’ın kendi rahmetinin güzellikleri ile kendini sevdirmesine mukabil, muhabbet ve aşk ile mukabele etmek. Mün’im-i Hakiki’nin tatlı nimetleriyle terahhum ve şefkatini göstermesine karşı, şükür ve hamd ile mukabele etmek mertebelerini nasıl anlamalıyız?

 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...


 

Soru 4: “Cenâbı Hakk’ın cemal ve kemal ve kibriyasının izharına karşı, Allah’u ekber deyip tazim içinde bir acz ile rükua gitmek, mahviyet içinde bir muhabbet ve hayretle secde edip mukabele etmek” hususundaki vazifeler tefekkürî midir? Yoksa namazın rükünlerinin hakikati midir?

 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayın...


 

Sohbetin Tamamı - Yüksek Kalite

 

 

 


 

Sohbetin Tamamı - Düşük Kalite

 

 

 


 

Dosyalar

İndirmek için sağ tıklayıp farklı kaydeti seçiniz.

Sohbetin Tamamı - MKV
Ses Dosyası - MP3
Sohbetin Tamamı - WMV
Sohbetin Tamamı - 3GP
Soru 1 - WMV
Soru 2 - WMV
Soru 3 - WMV
Soru 4 - WMV

OKUNMA: 3131

Sorularla Risale