Ana Sayfa

Sorularla Risale

Sorularla Sözler: 76. Bölüm (On İkinci Söz / 2)

Görüntülü soru ve cevaplarımızın bu bölümünde Sözler kitabının On İkinci Söz isimli risalesinden sorular cevaplanmaya devam ediliyor. Bu bölümde cevaplanan sorular:


 

Soru 1: “Bir zaman, hem dindar, hem gayet sanatkar bir hâkim-i namdar istedi ki: Kur’an-ı Hakîmi, maânisindeki kudsiyetine ve kelimatındaki İ’caza şayeste bir yazı ile yazsın” ifadesinden, her şeyin hem suretinin hem de ve hakikatinin, sanatlı ve güzel olduğu manası da çıkartılabilir mi? Burada, iç ve dışın, kabukla özün, madde ile mananın uyumu ve aralarındaki münasebetinin önemi mi kastediliyor?

 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayınız...


 

Soru 2: “O Hâkim, şu musanna ve murassa Kur’anı, bir ecnebi feylesofa ve bir Müslüman âlime gösterdi. Hem tecrübe, hem mükâfat için emretti ki: ‘Her biriniz, bunun hikmetine dair bir eser yazınız!’ ” cümlesinde “hikmetin” araştırılması itina ile nazara verilmektedir. Acaba burada insanlara semavi ve kevnî hakikatlerle ilgili tüm meselelerde, “hikmeti” arama ve hadisata “hikmet” açısından bakma mesajı mı veriliyor?

 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayınız...


 

Soru 3: Müslüman Hakîm’in, “Kur’anın manası ve muhtevası ile ilgilenip tezyinat-ı zâhirisine ehemmiyet vermemesini” nasıl anlamalıyız? Hâlbuki kitabı yazan o sanatkâr zat hem tezyinatına hem de hakikatine itina göstermiştir.

 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayınız...


 

Soru 4: Temsildeki sanatkâr zatın, kitabın sadece zahiri ve nukuşu ile meşgul olan felsefecinin yazdığı eseri reddedip kabul etmemesini ve başına vurmasını; “kim zerre kadar hayırlı iş işlerse onu görür” hakikati ile nasıl bağdaştırabiliriz?

 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayınız...


 

Sohbetin Tamamı - Yüksek Kalite

 

 

 


 

Sohbetin Tamamı - Düşük Kalite

 

 

 


 

Dosyalar

İndirmek için sağ tıklayıp farklı kaydeti seçiniz.

Sohbetin Tamamı - MKV
Ses Dosyası - MP3
Sohbetin Tamamı - WMV
Sohbetin Tamamı - 3GP
Soru 1 - WMV
Soru 2 - WMV
Soru 3 - WMV
Soru 4 - WMV

OKUNMA: 3531

Sorularla Risale