Ana Sayfa

Sorularla Risale

Sorularla Sözler: 78. Bölüm (On İkinci Söz / 4)

Görüntülü soru ve cevaplarımızın bu bölümünde Sözler kitabının On İkinci Söz isimli risalesinden sorular cevaplanmaya devam ediliyor. Bu bölümde cevaplanan sorular:

 
 

Soru 1: Kur’anın halis tilmizinin zikredilen vasıflarından biri de “fakir ve zaif” olmasıdır. Buradaki fakirliği ve zaifliği hangi manada anlamalıyız?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayınız...
  

Soru 2: On İkinci Söz’ün Üçüncü Esas’ında geçen “hikmet-i felsefe; hayat-ı içtimaîyede nokta-i istinadı kuvvet kabul eder” meselesi ve “Cemaatlerin rabıtasının unsuriyet olması, semeratının ise hevesat-ı nefsaniyeyi tatmin ve beşerin ihtiyacını ziyadeleştirmesi” zamanın akışı içerisinde farklılık gösteriyor mu?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayınız...
  

Soru 3: “Hikmet-i Kur’aniye ise; nokta-i istinadı, kuvete bedel “hakk”ı kabul eder.” cümlesini açıklar mısınız? Hakkın korunması için kuvvet icap ederse, bu muvazene nasıl kurulabilir?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayınız...
  

Soru 4: Hikmet-i Kur’aniyyede düstur-u cidal yerine düstur-u teavün esas alınıyor; hayatın bir mücadele değil bir yardımlaşma olduğu nazara veriliyor. Hâlbuki ekolojide canlılar arasında yardımlaşmadan daha çok mücadele nazara çarpmaktadır. Bu hususta teferruatlı bir açıklama da bulunabilir misiniz?


 

 


Soru ve cevabı okumak için tıklayınız...
  

Sohbetin Tamamı - Yüksek Kalite


 

   

Sohbetin Tamamı - Düşük Kalite


 

 


  

Dosyalar

İndirmek için sağ tıklayıp farklı kaydeti seçiniz.

Sohbetin Tamamı - MKV
Sohbetin Tamamı - MP3
Sohbetin Tamamı - WMV
Sohbetin Tamamı - 3GP
Soru 1 - WMV
Soru 2 - WMV
Soru 3 - WMV
Soru 4 - WMV

OKUNMA: 4456

Sorularla Risale