Ana Sayfa

Sorularla Risale

Vakıflık hakkında Risale-i Nur'da bir teşvik var mıdır? Vakıf ağabeylerin ehemmiyeti nedir? Evlenip içtimai hayatta öğretmenliğini yapıp da hizmet etmek mi, yoksa vakıf olup hizmet etmek mi daha iyidir?

Risalelerde, genel anlamda ve herkese hitap şeklinde bir vakıflık teşviki yoktur. Hususi olarak ve bir kaç ağabey için yapılan bir tavsiye vardır. Genel teşfvk, hizmettir. Değişmez şartı ise Allah rızasıdır. Hizmetin şekli değil, hizmette taşıdığımız niyet ve fedakarlığımız temel ölçüdür.
 
"Hiç evlenmeyin, o şekilde hizmet edin." şeklinde bir tavsiye zaten fıtrata aykırıdır, cadde-i kübra değildir. Hususi bazı insanlara aitttir. Nitekim tarihe baktığımızda, gerek Peygamberlerden ve gerek ise evilya ve asfiyadan evlenmeyenler müstesnadır. İstisnalar ise genel kaide olamazlar.

Sualinizin ikinci şıkkına gelince;
Tamamen kişinin kendisinin vereceği bir karardır. Önem sırasını, ilgili şahsın durumu belirleyecektir. Kesinlikle ve her zaman şu daha doğrudur, şeklinde bir hükme varmak doğru değildir.

Kişi kendi durumunu daha iyi bildiği için, nihai kararı kendisi verecektir. Ancak güvendiği ve fikrine itimad ettiği insanlarla meşveret edebilir. Hissi ve duygusal olmaktan kaçınmalı, akıl, mantık ve realitelerin ışığı altında karar vermelidir.

OKUNMA: 4514

Sorularla Risale