Ana Sayfa

Sorularla Risale

Zübeyir Gündüzalp Ağabey'in lokal, çayhane tarzı bir yer açılıp orada alenen hizmet edilmesini istediği, Üstad'ın da karşı çıktığı ifade edilir. Günümüzde böyle yerlerde hizmet edilebiliyor. Bu konuya bakış açımız nasıl olmalı?

Üstadımız, muhtemelen o düşünceyi o dönem şartlarının müsadesizliği yüzünden kabul etmedi. Zira baskının had safhada olduğu ve siyasetin sürekli bahane aradığı o dönemde, böyle bir hizmet şekli fazlası ile resmi fazlası ile alenen fazlası ile göz önünde olurdu.

Oysa o dönemin en büyük hizmet prensibi "sırran tenevverat" idi. Ama bu prensip ilelebet böyle gidecek diye bir kaide de bulunmuyor. Demokrasinin yerleştiği, özgürlüğün yaygınlaştığı bir ortamda pekâlâ bu tarz hizmetler olabilir. Bu yüzden kalıpçı olup, değişken bir prensibi ilelebet değişmez ilan etmek yanlış ve tutucu bir yaklaşım olur.

Biz Risale-i Nur'un bütün müspet vesileler ile anlatılabileceğine inanıyoruz. Tek yol tek tarz tek metot bağnazlığına düşmemek gerekir. En azından kendimiz yapmasak bile yapana ters bakmamalıyız...

OKUNMA: 879

Sorularla Risale