Ana Sayfa

Sorularla Risale

Sorularla Sözler: 344. Bölüm (Yirmi Yedinci Söz /16)

Sohbetin Tamamı

 

 


 

Soru ve Cevaplar

"Meselâ, nasıl ki zaman oluyor, medeniyet-i beşeriye çarşısında ve hayat-ı içtimaiye-i insaniye dükkânında, bazı şeylerin verdiği müthiş neticeleri..." paragrafı devamıyla açar mısınız?

"Kimin haddi var ki, Sahabenin adalet ve sıdk ve ulviyet ve hakkaniyet hususundaki kuvvetlerine, metanetlerine, takvalarına yetişebilsin veya derecelerinden geçsin?" kendilerini sahabelerle kıyaslayanlar var, bu ifadenin geçtiği paragrafı açar mısınız?

"Niçin Muhyiddin-i Arabî gibi harika zatlar Sahâbelere yetişemiyorlar?" Muhyiddin-i Arabî hakkında bilgi verir misiniz, neden özellikle o örnek verilmiş olabilir?

Üstadımıza "سُبْحَانَ رَبِّىَ اْلاَعْلٰى " kelimesinin manası nasıl inkişaf etmiş olabilir ki, bir tek namazın tamamında bu hâli yaşamak istiyor?

Evet, Kur’ân-ı Hakîmin envârıyla hâsıl olan o inkılâb-ı azîm-i içtimaîde..." paragrafı açar mısınız, ta ki sahabelerin hakikatlerden nasıl beslendiklerini ve onlara yetişilemeyeceğini anlayabilelim?

İşte, şu hikmete binaen, bütün hissiyatları uyanık ve letâifleri hüşyar olan Sahabeler,.." sahabelerin mucizevi yetişme ortamlarını biraz daha betimlemeniz mümkün mü?

Sahabeye yaklaşmanın yollarından biri de "Kuvvetli, tefekkürî bir ameliyat" olarak ifade ediliyor. Buradan Risale-i Nur davasını ve hakikatlerini anlayabilir miyiz, başka emsali var mıdır?

Dosyalar

İndirmek için sağ tıklayıp farklı kaydeti seçiniz.

Sohbetin Tamamı - (Yüksek Kalite) WMV
Sohbetin Tamamı - WMV
Sohbetin Tamamı - MP4
Sohbetin Tamamı - MP3

OKUNMA: 450

Sorularla Risale