Ana Sayfa

Sorularla Risale

Sorularla Sözler - 7. Bölüm: Ondördüncü Lem'anın İkinci Makamı

Alaaddin Başar'dan görüntülü soru ve cevapların 7. bölümünde Sözler eserinin, Birinci Söz Risalesi ve Ondördüncü Lem'anın İkinci Makamı olan besmelenin sırları ile alakalı sorular cevaplanmaya devam ediyor. Bu derste cevaplanan sorulardan bazıları:
1."Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uzaktan göründü." Besmelenin başka cihetleri de var mı? Rahmet nasıl anlaşılmalıdır?
2."Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uzaktan göründü." Üstad neden "sönük aklıma" ifadesini kullanıyor?
3."Yirmi otuz kadar sırlar ile, o nurun etrafında bir daire çevirmekle avlamak ve zaptetmek arzu ettim. Fakat, maatteessüf, şimdilik o arzuma tam muvaffak olamadım. Yirmi otuzdan beş altıya indi." Neden Besmelenin sırlarının tamamı yazılmamış, 5-6 tanesi yazılmış?
4."Kâinatın heyet-i mecmuasına Bismillâh, küre-i arz simasına Bismillâhirrahmân, insanın mahiyet-i câmiasının simasına Bismillâhirrahmânirrahîm’deki er-Rahîm ona bakıyor." cümlesini izah eder misiniz?
5."Bismillâhirrahmânirrahîm, sahife-i âlemde bir satır-ı nuranî teşkil eden üç sikke-i ehadiyetin kudsî ünvanıdır ve kuvvetli bir haytıdır ve parlak bir hattıdır." Bu cümlede geçen "sikke-i ehadiyyet" nedir?

 

* * *

 

1. "Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uzaktan göründü." Besmelenin başka cihetleri de var mı? Rahmet nasıl anlaşılmalıdır?İndirmek için tıklayın...


 

2. "Besmelenin rahmet noktasında parlak bir nuru, sönük aklıma uzaktan göründü." Üstad neden "sönük aklıma" ifadesini kullanıyor?
İndirmek için tıklayın...


 

3. "Yirmi otuz kadar sırlar ile, o nurun etrafında bir daire çevirmekle avlamak ve zaptetmek arzu ettim. Fakat, maatteessüf, şimdilik o arzuma tam muvaffak olamadım. Yirmi otuzdan beş altıya indi." Neden Besmelenin sırlarının tamamı yazılmamış, 5-6 tanesi yazılmış?İndirmek için tıklayın...


 

4. "Kâinatın heyet-i mecmuasına Bismillâh, küre-i arz simasına Bismillâhirrahmân, insanın mahiyet-i câmiasının simasına Bismillâhirrahmânirrahîm’deki er-Rahîm ona bakıyor." cümlesini izah eder misiniz?
İndirmek için tıklayın...


 

5. "Bismillâhirrahmânirrahîm, sahife-i âlemde bir satır-ı nuranî teşkil eden üç sikke-i ehadiyetin kudsî ünvanıdır ve kuvvetli bir haytıdır ve parlak bir hattıdır." Bu cümlede geçen "sikke-i ehadiyyet" nedir?İndirmek için tıklayın...


 

Sohbetin Tamamıİndirmek için tıklayın...

OKUNMA: 18081

Sorularla Risale