Ana Sayfa

Sorularla Risale

Sorularla Sözler - 30. Bölüm: Dokuzuncu Söz

Görüntülü soru ve cevaplarımızın bu bölümünde Sözler kitabının Dokuzuncu Söz isimli risalesinden sorular cevaplanmaya devam edilmektedir. Bu bölümde cevaplanan sorulardan bazıları:

1. Namazın beş vakte hikmet-i tahsisi konusunda bazı ilahiyatçılar beş vakitle ilgili şüpheli ifadelerde bulunuyorlar. Üstadımız bu hususa; Rum Suresinin 17 ve 18. ayetlerini delil olarak gösteriyor. Bu tespitler bizim için kâfidir. Ancak başkalarının daha tatmin olması açısından 5 vakit ile ilgili nakli deliller hususunda bizleri aydınlatır mısınız?
2. Namazın 5 vakte hikmet-i tahsisinin çok hikmetlerinden bir tanesine işaret ediliyor. Acaba başka hikmetler hususunda bir fikir ve kanaatiniz var mıdır?
3. Her bir namazın vakti: 1- Mühim bir inkılap başı 2- Azim bir tasarruf-u İlâhînin ayinesi 3- İhsanat-ı külliye-i İlâhiyenin birer makesi, İfadelerini misallerle ile açabilir misiniz?
4. “Nimetlerin iki vakit ortasında toplanmış yekûnu” ifadesini nasıl anlamalıyız?
5. Allah’ın, celaline karşı kavlen ve fiilen subhanallah demek, kemaline karşı lafzan ve amelen Allahüekber demek ve cemaline karşı da kalben ve lisanen hamd etmek ne anlama geliyor?
 

* * *


 

Namazın beş vakte hikmet-i tahsisi konusunda bazı ilahiyatçılar beş vakitle ilgili şüpheli ifadelerde bulunuyorlar. 5 vakit ile ilgili nakli deliller hususunda bizleri aydınlatır mısınız?
İndirmek için tıklayın...
Soru ve cevabı okumak için tıklayın... 

Namazın 5 vakte hikmet-i tahsisinin çok hikmetlerinden bir tanesine işaret ediliyor. Acaba başka hikmetler hususunda bir fikir ve kanaatiniz var mıdır?İndirmek için tıklayın...
Soru ve cevabı okumak için tıklayın... 

Her bir namazın vakti: 1- Mühim bir inkılap başı 2- Azim bir tasarruf-u İlâhînin ayinesi 3- İhsanat-ı külliye-i İlâhiyenin birer makesi, İfadelerini misallerle ile açabilir misiniz?
İndirmek için tıklayın...
Soru ve cevabı okumak için tıklayın... 

“Nimetlerin iki vakit ortasında toplanmış yekûnu” ifadesini nasıl anlamalıyız?İndirmek için tıklayın...
Soru ve cevabı okumak için tıklayın... 

Allah’ın, celaline karşı kavlen ve fiilen subhanallah demek, kemaline karşı lafzan ve amelen Allahüekber demek ve cemaline karşı da kalben ve lisanen hamd etmek ne anlama geliyor?İndirmek için tıklayın...
Soru ve cevabı okumak için tıklayın... 

Sohbetin Tamamıİndirmek için tıklayın...

OKUNMA: 6402

Sorularla Risale